Meble do sypialni
Meble biurowe
Meble kuchenne

Oferujemy fachowe doradztwo, szybkie realizacje. Skontaktuj sie z Nami Tel. kom: 697-024-330, 607-173-841 | Email: biuro@bortom-meble.com.pl

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
1 Profesjonalizm 2 Wieloletnia tradycja 3 Rosnąca ilość zadowolonych klientów

Sklejka


Sklejka jest płytą warstwową, sklejoną z nieparzystych arkuszy forniru.
Zasadniczą cechą sklejek jest to, że kierunek przebiegu włókiem w sąsiednich arkuszach forniru jest wzajemnie prostopadły, a układ fornirów jest symetryczny względem arkusza stanowiącego środek sklejki. Z konieczności zachowania symetrii wynika, ze sklejka powinna się składać z nieparzystej liczby arkuszy (co najmniej trzech) oraz, że arkusze znajdujące się w jednakowej odległości w górę lub w dół od arkusza środkowego powinny być z tego samego gatunku drewna, tej samej grubości i o takim samym przebiegu włókien. Z zasady symetryczności wynika także fakt, że obłogi, czyli zewnętrzne arkusze forniru w sklejce, mają wzajemnie równoległy przebieg włókien. W przeciwnym razie sklejka jest podatna na paczenie się.

Sklejka jest najstarszym z tworzyw sztucznych. Powstała w wyniku dążenia do znalezienia materiału płytowego o dużych wymiarach i wyrównanych właściwościach w różnych kierunkach przebiegu włókien. Wraz z rozwojem techniki ulepszano sklejki choćby przez używanie coraz lepszych klejów. Zależnie od użytego kleju uzyskuje się sklejki wodoodporne lub suchotrwałe. Im większa wytrzymałość spoin klejowych, tym lepsze właściwości mechaniczne sklejki.

Podstawowymi zaletami sklejki są:
- wysoka wytrzymałości w stosunku do ciężaru
- stabilność wymiarów
- niska przepuszczalność ciepła
- wyrównane właściwości mechanicznych wzdłuż i w poprzek arkusza
- wyrównane właściwości fizyczne, tj. kurczliwość, nasiąkliwość i pęcznienie
- znaczna wytrzymałość przy niewielkich grubościach
- duże wymiary arkuszy
- możliwość stosunkowo łatwego zginania (profilowania)


powrót